Masáž je jednou z najobľúbenejších doplnkových a alternatívnych medicínskych postupov na liečbu mnohých chorôb. Ale ako máme rozoznať, čo je pravda a čo výmysel?

  1. Masér musí byť fyzicky silný

Predpokladá sa, že čím je masáž silnejšia, tým je účinnejšia. Niektorí ľudia sú úprimne presvedčení, že im po masáži musia na tele zostať modriny ako dôkaz účinnosti. Ak Vám po masáži nezostali modriny, znamená to zbytočne vyhodené peniaze a masér bol pravedpodobne nešikovný, slabý a nekompetentný.

Toto je asi najčastejšia mylná predstava. Existujú rôzne techniky, ktoré si nevyžadujú veľkú fyzickú silu a v mnohých prípadoch sa silová masáž ani neodporúča.

Masáž sa nevykonáva rukami, ale hlavou. Profesionálny masér je v prvom rade rozumný, až potom silný. Pozná anatómiu a fyziológiu tela a preto chápe prečo a akou silou je potrebné jednotlivé pohyby vykonávať.

  1. Slepý masér je špičkou zručnosti.

Neprítomnosť vizuálneho kanálu na vnímanie informácií sa u nevidiacich kompenzuje hmatovým kanálom. Vzdelaný masér s pracovnou skúsenosťou však môže telo pacienta vnímať rovnako dobre ako ten slepý. Je to všetko o vedomostiach, zručnostiach a skúsenostiach. V takomto prípade nie je dôležité, aký masér pred Vami stojí- či je nevidiaci alebo vidiaci.

  1. Klasická masáž nie je v trende

V súčasnosti je na trhu masážnych služieb obrovské množstvo rôznych exotických aj etnických značiek. Zdá sa, že klasická masáž sa dostáva do úzadia. Avšak klasika navždy zostane klasikou. Koniec koncov, syntetizuje a uchováva to najlepšie zo svetových masérskych škôl. Veľa domácich aj zahraničných odborníkov ju vykonáva s úspechom. Doposiaľ je to jedna z najúčinnejších metód liečby aj prevencie a preto žiadne iné praktiky nemôžu klasickú masáž nahradiť.

  1. Masáž môže byť vykonávaná hocikým bez vzdelania.

Nesprávne vykonávaná masáž nám môže vážne uškodiť. Masáž je mocná liečebná procedúra, ktorá je schopná nielen zlepšiť duševný stav človeka, ale tiež zhoršiť priebeh choroby. Masér by mal ovládať anatómiu a fyziológiu ľudského tela. Musí chápať, čo sa deje s organizmom človeka v dôsledku jeho konania. Vykonávanie štandardných masážnych techník bez pochopenia a správnej techniky je analógiou na amatérsku detskú masáž, vykonávanú podľa slov riekanky „ide vláčik kolajáčik“.

  1. Zvyknúť si na masáž ako na drogu

Závislosť na masáži je ďalší mýtus. Áno, masáž je naozaj príjemná procedúra. Stimuluje produkciu endorfínov (hormónov šťastia), avšak zatiaľ nikto nepočul o „masážnych narkomanoch“.

  1. Masáž treba vykonávať dvakrát do roka.

Ak sa vôbec nevenujete fyzickým aktivitám a športu, v takom prípade je lepšie chodiť na preventívnu masáž každé tri mesiace. Ak pravidelne navštevujete telocvičňu alebo chodíte plávať, masáž stačí vykonávať menej často. Môžete si vybrať napríklad udržiavajúcu masáž- jednorazové masážne procedúry 1-2 krát do týždňa. alebo koľko si len „duša pýta“ (v našom prípade telo). Pri vykonávaní terapeutickej masáže frekvencia procedúr závisí od vytýčených úloh. Masáži sa môžete podrobiť kedy si len „duša zapýta“, avšak pamätajte na to, že je to tiež fyzické zaťaženie a má dosť jasne stanovené časové hranice.

  1. Masáž potrebujú iba chorí ľudia.

Masáž nám pomáha v liečbe mnohých chorôb, ale je užitočná aj pre zdravých ľudí ako preventívna starostlivosť o telo, na odstránenie únavy a emočného stresu. Masáž je príjemná a prospešná pre hocijakého zdravého človeka.

  1. Masíruje sa iba boľavé miesto.

V tele je všetko prepojené a často sa príčina bolesti ukrýva na inom mieste, než nás to reálne bolí. Masér, ktorý pozná fyziológiu a anatómiu ľudského tela, chápe podstatu prebiehajúcich procesov a na základne nadobudnutých odborných znalostí vyberá liečebnú taktiku. Preto sa často stáva, že je masáž zameraná na odlišnú časť tela, než kde pociťujeme bolesť.

  1. Thajská masáž má sexuálny podtón.

Klasická thajská masáž je preventívna procedúra, ktorá nemá nič spoločné s erotikou a sexom. Je to skôr pasívna gymnastika, ktorá pomáha pri odstraňovaní mnohých problémov v tele. Thajská masáž sa zvyčajne vykonáva dokonca v oblečení.

  1. Manuálna terapia je základ.

Manuálna terapia je osožná iba v šikovných rukách. Manuálnu terapiu môže vykonávať len lekár neurológ alebo ortopéd. Nedovoľte náhodným ľuďom manipulovať s Vašim telom a najmä nie s chrbticou. Je to nebezpečné. Účinné praskanie v kĺboch, v ktorom sa manuálna terapia odlišuje od ostatných techník, môžu mať za následok ťažký úraz.

V súčasnosti už existujú ľahké manuálne techniky, ktoré pracujú so svalmi a s väzivom. Tieto techniky umožňujú bez manipulácie vyriešiť niektoré problémy s chrbtom bez náhlych pohybov. Dôležité je, aby procedúru vykonával vzdelaný odborník.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *